Rekolekcje Integralne 12-18 maja 2014

 

Terminy w 2014:   04-10.08   •   08-14.09  •   27.10- 02.11

Życie to nieustanne odnawianie się w Niewyczerpalnym Źródle, którym jest Bóg - Autor i Stwórca natury ludzkiej oraz otaczającej nas rzeczywistości. Rekolekcje integralne to propozycja kilkudniowej odnowy we wszystkich trzech wymiarach naszego człowieczeństwa: cielesnym, psychicznym i duchowym. To czas, w którym stwarzamy przestrzeń dla rozwoju osobowego we współpracy z łaską Bożą. Rekolekcje mają na celu nie tylko oczyszczenie i odnowienie, ale także integrację wspomnianych wymiarów oraz nauczenie zasad "higieny" w ich obrębie, z pielęgnowaniem relacji z Panem Bogiem w szczególności.

         Dieta rekolekcyjna w oparciu o produkty najwyższej jakości z prawdziwego orkiszu oraz warzywa, owoce i zioła. Codzienne konsultacje z lekarzem i opieka lekarska przez cały czas trwania rekolekcji. Zapewniamy także opiekę duchową. W programie rekolekcji:

- nauka zasad zdrowego żywienia, troski o ciało i higienę psychiczną
- wprowadzenie w życie duchowe
- nauka i praktyka medytacji
- liturgia z możliwością przystąpienia do sakramentów
- gimnastyka
- spacer zorganizowany po lasach (60 – 90 min.)
- Nordic Walking

Prosimy o zabranie ze sobą luźnego stroju do ćwiczeń oraz obuwia do chodzenia po lesie i kurtki przeciwdeszczowej. Na rekolekcje zapraszają Księża Jezuici wraz z Centrum św. Hildegardy w Józefowie. Rekolekcje odbywają się w grupie 12-18 osób. Rozpoczęcie rekolekcji o godz. 15.30 - zakończenie o godz. 14.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

Modlitwa Jezusowa - Medytacja Chrześcijańska (BC)

 18 - 22.06.2014   Sesja 4. dniowa (Śr. - Nd., Boże Ciało)
 20 - 22.06.2014   Skupienie weekendowe

Skupienie medytacyjne adresowane jest do osób, które znają metodę modlitwy prostoty oraz do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoje życie duchowe (podczas skupienia proponujemy wprowadzenie teoretyczno-praktyczne do Modlitwy Jezusowej dla osób, które są po raz pierwszy). W założeniu, skupienie jest czasem intensywnej modlitwy, dlatego rola słowa ograniczona będzie do minimum (zob. program). Celem skupienia jest “nabranie Ducha” i odnowienie się na drodze modlitwy. Uczestnicy zobowiązani są do zachowania milczenia. Zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Prosimy o zabranie ze sobą luźnego stroju do ćwiczeń lub dresu. Sesja i skupienie rozpoczynają się Mszą św. o godz. 17.45 (pierwsze zajęcia o 19.00) i kończą obiadem o godz. 13.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

Modlitwa Jezusowa - w poszukiwaniu jedności i prostoty (cz. I i II)

  19 - 24.08.2014   Rekolekcje Medytacyjne

Jedną z dróg do osiągnięcia prostoty w życiu duchowym i zasadą jednoczącą wszystkie wymiary człowieczeństwa w Bogu jest Modlitwa Jezusowa. Należy ona do najstarszych form medytacji chrześcijańskiej, której tradycja sięga Ojców Pustyni z IV wieku. Rekolekcje są teoretycznym i praktycznym wprowadzeniem w Modlitwę Jezusową, zwaną także modlitwą serca, opisaną m.in. w książce o. Franza Jalicsa SJ “Rekolekcje kontemplatywne”. Etap II opiera się na praktyce Modlitwy Jezusowej w zwiększonym wymiarze i ma formę rekolekcji indywidualnych. Zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Uczestnicy zabierają ze sobą luźny strój do ćwiczeń lub dres. Rekolekcje przebiegają w ciszy. Rozpoczynają się Mszą św. o godz. 17.45 i kończą obiadem o godz. 13.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

Rekolekcje u Studytów na Ukrainie

W dniach 21-27 września 2014 r. poprowadzę kolejne, już trzecie rekolekcje Modlitwy Jezusowej dla Studytów - mnichów katolickiego obrządku wschodniego na Ukrainie. Jest to okazja do żywego spotkania dwóch tradycji Kościoła, wschodniej i zachodniej, do wspólnej modlitwy i wzajemnego ubogacenia się. Polecam to dzieło Waszym modlitwom dziękując już teraz za Wasze wsparcie i zapewniając, że również i Wy jesteście obecni w mojej codziennej modlitwie.

Módlmy się o pokój dla Ukrainy i zjednoczenie wszystkich mieszkających tam ludzi wokół tego, co autentycznie służy dobru tego narodu.

                                                                                                                                                             Wojciech Nowak SJ

          

 

 

 

Modlitwa Jezusowa - Medytacja Chrześcijańska (SN)

 07 - 09.11.2014    Skupienie weekendowe
 07 - 11.11.2014    Sesja 4. dniowa (Święto Niepodległości)


 
Skupienie medytacyjne adresowane jest do osób, które znają metodę modlitwy prostoty oraz do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoje życie duchowe (podczas skupienia weekendowego proponujemy wprowadzenie teoretyczno-praktyczne do Modlitwy Jezusowej dla osób, które są po raz pierwszy). W założeniu, skupienie jest czasem intensywnej modlitwy, dlatego rola słowa ograniczona będzie do minimum (zob. program). Celem skupienia jest “nabranie Ducha” i odnowienie się na drodze modlitwy. Uczestnicy zobowiązani są do zachowania milczenia. Zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Prosimy o zabranie ze sobą luźnego stroju do ćwiczeń lub dresu. Skupienie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 17.45 (pierwsze zajęcia o 19.00) i kończy obiadem o godz. 13.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

Sesja medytacyjna na zakończenie roku

  27 - 30.12.2014     Sesja 3. dniowa

Przełom starego i nowego roku kalendarzowego, to czas, w którym czujemy, że coś się kończy i jednocześnie – coś się zaczyna. T. Merton pisał: “Potrzebuję czasu na oderwanie się, na pozbieranie się w sobie i refleksję, na odświeżenie sił, po prostu po to, by ponownie zjednoczyć się z moim centrum”. Wiele słów zostało wypowiedzianych w kończącym się roku. Skupienie jest zaproszeniem do wejścia w modlitewną ciszę, by rozpocząć Nowy Rok doświadczając żywej obecności Boga. “Pierwszy krok do wprowadzenia jakichś zmian musi wyjść z przekonania, że modlitwa, cisza i samotność mają najwyższą rangę w moim życiu” (T. Merton). Sesja adresowane jest do wszystkich, którzy znają metodę modlitwy prostoty lub chcą się jej nauczyć (zaproponowane będzie wprowadzenie teoretyczno-praktyczne do Modlitwy Jezusowej dla osób, które są po raz pierwszy). Podczas sesji, rola słowa będzie ograniczona do minimum (zob. program). Uczestnicy zobowiązani są do zachowania milczenia. Zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Sesja rozpoczyna się kolacją o godz. 18.00 (pierwsze zajęcia o 19.00) i kończy obiadem o godz. 13.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

Skupienie sylwestrowo-noworoczne

  30.12'14 - 01.01.2015

Przełom starego i nowego roku kalendarzowego, to czas, w którym czujemy, że coś się kończy i jednocześnie – coś się zaczyna. T. Merton pisał: “Potrzebuję czasu na oderwanie się, na pozbieranie się w sobie i refleksję, na odświeżenie sił, po prostu po to, by ponownie zjednoczyć się z moim centrum”. Wiele słów zostało wypowiedzianych w kończącym się roku. Skupienie jest zaproszeniem do wejścia w modlitewną ciszę, by rozpocząć Nowy Rok doświadczając żywej obecności Boga. “Pierwszy krok do wprowadzenia jakichś zmian musi wyjść z przekonania, że modlitwa, cisza i samotność mają najwyższą rangę w moim życiu” (T. Merton). Sesja adresowane jest do wszystkich, którzy znają metodę modlitwy prostoty lub chcą się jej nauczyć (zaproponowane będzie wprowadzenie teoretyczno-praktyczne do Modlitwy Jezusowej dla osób, które są po raz pierwszy). Podczas sesji, rola słowa będzie ograniczona do minimum (zob. program). Uczestnicy zobowiązani są do zachowania milczenia. Zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Sesja rozpoczyna się kolacją o godz. 18.00 (pierwsze zajęcia o 19.00) i kończy obiadem o godz. 13.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

Modlitwa Jezusowa i Ewangelia wg św. Jana

 28.10 - 03.11.2013   Modlitwa Jezusowa i Ewangelia wg św. Jana

 
Sesja medytacyjna to czas intensywnej modlitwy (zob. program). Proces duchowy, który inicjuje Modlitwa Jezusowa będziemy starali się odczytać w świetle Ewangelii według św. Jana: “Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo... w Nim było życie” (J 1, 1.4). Podążając w modlitewnym skupieniu drogą św. Jana Apostoła, będziemy otwierali się na Słowo, które przyjmującym je daje “moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego” (J 1, 12). Sesja adresowane jest do wszystkich, którzy znają metodę modlitwy prostoty lub chcą się jej nauczyć (zaproponowane będzie wprowadzenie teoretyczno-praktyczne do Modlitwy Jezusowej dla osób, które są po raz pierwszy). Uczestnicy zobowiązani są do zachowania milczenia. Zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Prosimy o zabranie ze sobą luźnego stroju do ćwiczeń lub dresu. Sesja i skupienie rozpoczynają się kolacją o godz. 18.00 (pierwsze zajęcia o godz. 19.00)  i kończą obiadem o godz. 13.00.

Formularz zgłoszeniowy

 

joomla template 1.6
template joomla